середа, 23 листопада 2016 р.

Від основ підприємництва до формування бізнес-елітиРозпочинати власну справу важко. Підтримувати її успішність – надзвичайно складне завдання. Прагнути ділитися досвідом та напрацюваннями з підростаючим поколінням – благородна справа. Про себе, власний бізнес-шлях, реалізоване та заплановане розповів засновник та керівник супермаркету електроніки «Valabi», власник інтернет-магазину побутової техніки та електроніки «Valabi», генеральний директор чернівецького філіалу Міжнародної освітньої мережі Бізнес-шкіл для дітей та підлітків «MiniBoss Business School» Богдан Іванович Лукань.


– Доброго дня! Розкажіть про себе, початкові бізнес-кроки та перші зароблені кошти.

Я народився у звичайній небагатій сільській сім’ї. У 8–9 класах відчув, що маю жилочку підприємця. Почав продавати в школі жувальні гумки «Turbo» та «Final». На той час дуже модно було купляти фантики, обмінюватись ними. Мені подобалось те, чим я займався, хоча іноді почувався дискомфортно. Деякі сміливі учні наважувалися посеред уроку зайти до класу, бажаючи придбати жуйки!

Скажу, що моя мама була головою батьківського комітету (звичайно, рідні не знали, чим я займаюсь у школі, окрім навчанння). Якось вона прийшла на збори. Учителі повідомили, що її син чудовий хлопець, добре вчиться, але за ним бігає вся школа. Чому саме, вони не мали гадки. Казали, щоб вдома провели зі мною роботу. І кумедно було, і не дуже. Проте зазначу, що школярем уже міг придбати за власні кошти перший фірмовий костюм «Adidas», кросівки цієї ж марки. Так я спробував працювати та заробляти.

– Що ж було далі? Як Ви для себе з’ясували, що бажаєте реалізовувати електроніку?

Я навчався в Чернівецькому політехнічному технікумі. Став інженером-радіотехніком. Потім був Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. Здобув професію інженера-фізика. Коли поступав у перший навчальний заклад, мав на меті навчитися ремонтувати телевізори, побутову техніку, тобто бути досвідченим майстром, який зможе своєю працею заробляти гроші. А отримував лише теорію, теорію та тільки теорію. Так і не вдалося займатися ремонтами. Ну й слава Богу! Але щасливий, що навчався на стаціонарі дев’ять років.

Думаю, що освіта відіграла важливу роль, коли напрямком діяльності обрав продаж електроніки та побутової техніки! Це технічно пов’язано!

– Якими були ваші дії після закінчення університету? Чи було бажання взятися за іншу діяльність?

У 2001 році треба було зробити вибір: або я повертаюся додому в рідне карпатське село й там буду вчителем фізики чи інформатики, або шукаю інші варіанти. Я прийняв рішення, що варто реалізовувати себе в Чернівцях чи іншому обласному центрі. На той момент мені довелося попрацювати місяць без зарплати продуктовим експедитором. За оголошенням мене знайшов один хороший підприємець Саша та запропонував роботу, яка полягала в продажу відеокасет на території торгового центру «Формаркет». Все подобалось, я заробляв. Але коли мене бачили декан і викладачі університету, було некомфортно. Я не знав, куди заховатися, бо через місяць–два треба було ще диплом захищати. Один рік працював учителем інформатики. Зарплата була мізерною. Бажання зникло. Зрозумів, що необхідно продовжувати шукати себе.

– Коли Ви офіційно стали приватним підприємцем?

У 2002 році зареєструвався. Узяв в оренду на проспекті Незалежності, 119 відділ для продажу аудіо- та відеокасет, магнітофонів, телевізорів. Винаймав спершу 3 кв.м. Згодом ми з дружиною орендували два приміщення (40 кв.м і 75 кв.м). Магазини працювали під єдиною назвою – «Аудіо-Відео. Побутова техніка».
 
    
  
Розповім ситуацію. Якось, в одному з цих відділів продажу, одразу після капітального ремонту сталося коротке замикання. Все згоріло. На той час ми залишилися з боргом перед постачальниками (30000 у.о.). Це приблизна вартість двох двокімнатних квартир на проспекті Незалежності в ті часи. Важливо, що після обіду я зумів продовжити продавати техніку. Спасибі Господу Богу, добрим людям і Н. Хіллу за такий урок у житті! Я сказав: «Друзі, на цьому самому місці я побудую великий магазин! І мені все одно, скільки разів він буде горіти!» Саме така невдача спонукала до розвитку.

У 2013 році проведено ребрендинг компаніі «Аудіо-Відео». На честь народження старшого сина створено назву «Valabi», зареєстровано торгову марку. Паралельно запустили інтернет-магазин (www.valabi.ua). Це відбулося у зв’язку зі змінами тенденцій у бізнесі. Довелося зменшити торгові площі для роздрібної торгівлі технікою. Станом на сьогодні ми частково здаємо їх в оренду!

– Розкажіть про різкий перехід від продажів електроніки до навчання бізнес-справі дітей та підлітків. Які причини спонукали зайнятися цим?
   
         
Я завжди хотів навчатися та навчати. Тепер, коли маю 15-річний практичний досвід у створенні бізнесу з нуля, в управлінні компанією тощо, з радістю готовий ділитися знаннями. Головна причина взятися за цю справу – народження синів. Щоденно, в другій половині дня, гуляв з ними в парку. Часто чув розмови, що підприємцями стають лише два відсотки людей, адже хтось мусить працювати й найманими робітниками. Постійно роздумував над тим, як виховати своїх дітей щасливими; успішними; усебічно розвиненими; обов'язково підприємцями, які при цьому змогли б перевершити наші досягнення! З досвіду знаю, що думки матеріалізуються! От і натрапив на цікавий проект. Центральний офіс «MiniBoss Business School» знаходиться у Великобританії (м. Единбург). Ця школа у 2015 році стала брендом № 1 у світі у сфері дитячої та підліткової освіти. Гордий заявити, що з 1 жовтня 2016 року вона є найкращою і в Чернівцях. Навчаються діти з 6 до 14 років. Є можливість переходу до вищого рівня «BigBoss» (18–25 років).

    
– Як навчають міні-босів?

«MiniBoss» базується на трьох складниках: бізнес-тренінги, креатив та соціальна робота. Нам важливо формувати нове покоління щасливих та успішних людей, здатних перетворювати мрії в реальність! Важливо виховувати підприємців нової генерації, для яких в основі лежатимуть значно важливіші речі, аніж бажання грошей заради грошей. Ми хочемо сприяти формуванню еліти України, яка змінюватиме країну завдяки правильним та чесним правилам гри. Заняття відбуваються в ігровій формі. Вчитель максимально контактує з учнем. Практикуємо викладання авторських курсів. Наявні спеціальні методики розвитку креативного мислення, бізнес-студії, бізнес-інкубатори, бізнес-тури, бізнес-фестивалі, майстер-класи від перших осіб. Дитина, яка вчиться вісім років у нашій школі, має створити як мінімум два унікальних проекти комерційного характеру та один соціальний. Саме під час їх реалізації вона розуміє свою роль у державі. Є система літніх бізнес-таборів. Наголошуємо на спрямуванні мислення в бізнес-сферу, на ораторському мистецтві, спілкуванні. Учні приходять із задоволенням на навчання, займаються дві години щосуботи. Школа розрахована, в основному, на дітей підприємців, топ-менеджерів, а також тих, хто має бажання інвестувати в навчання дітей у найкращій школі для лідерів. Однак кожен, маючи бажання, зможе отримати тут необхідні знання. У нас є курс профорієнтації. Хлопці та дівчата визначаються самі, ким їм стати. А ще ми наголошуємо, що той, хто заробляє, повинен 10% доходу віддавати на благодійність!

    
– Поділіться тим, якою Ви бачите роль підприємця. Порадьте щось початківцям у сфері бізнесу, а також діткам, котрі хотіли би навчатися у Вашій школі.

Хороший підприємець повинен бути насамперед ЛЮДИНОЮ; генерувати робочі місця; створювати мотиваційні умови, у яких працівники зможуть заробляти великі кошти за якісно виконану роботу. І обов’язково виділяти десятивідсоткову частку на добрі справи (про що раніше було згадано). Адже саме так можна досягти росту економічних показників і процвітання держави.

На мою думку, сьогодні необхідно забезпечувати умови для розвитку малого та середнього підприємництва, тобто ПП – НА КОЖНОМУ КРОЦІ! Це призведе до зменшення корупційної складової в Україні.

Для майбутніх міні-босів скажу, що для досягнення успіху необхідні три складові: знання, застосування їх на практиці та доведення дій до автоматизму. Якщо не вийшло з першого разу, зроби свої 1000 спроб! Не здавайся! Віра – основна точка опори для досягнення багатства!

А для тих, хто прагне займатися бізнесом, повідомлю те, що зазвичай чують мої колеги та співробітники: «Якщо роботу виконувати якісно, то обов’язково знайдуться люди, які оцінять її фінансово!» Тому вірте в себе та дійте самовіддано.


Автор статті: Катеринюк Олег Ярославович Виконавчий директор філіалу MiniBoss Business School в м. Чернівці

MINIBOSS GLOBAL

MiniBoss Business School International

MINIBOSS BUSINESS SCHOOL у м. Чернівці

MINIBOSS & BIGBOSS BUSINESS SCHOOL (UA schools)

LEONARDO ART SCHOOL (CHERNIVTSI)

MINIBOSS & BIGBOSS SUMMER CAMPS

Літній табір "MINIBOSS"

Літній табір MINIBOSS BUSINESS SCHOOL

Кен Робінсон. Новий погляд на систему освіти

ДАЕМ МОЖЛИВІСТЬ ВІДКРИТИ MINIBOSS BUSINESS SCHOOL У ВАШІЙ КРАЇНІ

ДАЕМ МОЖЛИВІСТЬ ВІДКРИТИ MINIBOSS BUSINESS SCHOOL У ВАШІЙ КРАЇНІ
www.miniboss-school.biz

ТЕЛЕБАЧЕННЯ ДЛЯ РОЗВИТКУ ДИТИНИ

ТЕЛЕБАЧЕННЯ ДЛЯ РОЗВИТКУ ДИТИНИ
www.televidenie.tv

ЗАПИСАТИСЯ В БІЗНЕС-ШКОЛУ